STATUT PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO
W CZARNYM DUNAJCU
Statut Przedszkola opracowano na podstawie:
1) Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59);
2) Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. -Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60);
3) Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2016r. poz. 1943 z późn. zm.);
4) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 356)
5) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2017 r. poz. 649)
6) Rozporządzenia Prezesa Rady ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie Zasad techniki prawodawczej (t. j. Dz. U. z 2016 r. poz. 283);
7) Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie pomocy psychologiczno- pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017 r., poz. 1591),
8) Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z 1992 r. Nr 36, poz. 155 z późn. zm.);
9) Konwencji o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 Nr 120, poz. 526 z późn.zm,);
10) Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 z późn. zm.);
11) Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 roku w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz. U. z 2017 r. poz. 1611);
12) Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 roku w sprawie warunków organizowania, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1578)
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia:
Rozdział 2
Cele i zadania Przedszkola
Do zadań Przedszkola należy:
1) z niepełnosprawności;
2) z niedostosowania społecznego;
3) z zagrożenia niedostosowaniem społecznym;
4) z zaburzeń zachowania lub emocji;
5) ze szczególnych uzdolnień;
6) ze specyficznych trudności w uczeniu się;
7) z deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych;
8) z choroby przewlekłej;
9) z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych;
10) z niepowodzeń edukacyjnych;
11) z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi;
12) z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.
1) zajęć rozwijających uzdolnienia;
2) zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;
3) zindywidualizowanej ścieżki realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego;
4) porad i konsultacji.
Rozdział 3
Opieka nad dziećmi
Sprawowanie opieki nad dzieckiem w Przedszkolu odbywa się poprzez:
Przedszkole zapewnia dziecku bezpieczeństwo poprzez:
Rozdział 4
Formy współdziałania z rodzicami
Zakres zadań Przedszkola związanych ze współdziałaniem z rodzicami w sprawach wychowania i nauczania dzieci obejmuje:
Rozdział 5
Organy Przedszkola
Organami Przedszkola są:
Strukturę Rady Pedagogicznej, jej zadania, procedurę przygotowywania i uchwalania decyzji oraz stanowisk przez Radę Pedagogiczną, ramowy plan zebrań, ramowy porządek zebrania oraz sposób protokołowania zebrań określa Regulamin Rady Pedagogicznej.
Do kompetencji Rady Rodziców należy w szczególności:
Organy między sobą ustalają formy rozstrzygania sporów poprzez:
Rozdział 6
Organizacja pracy Przedszkola
Rozdział 7
Zasady odpłatności za pobyt i wyżywienie dzieci w Przedszkolu
Rozdział 8
Nauczyciele i inni pracownicy Przedszkola
Zakres zadań nauczycieli związanych ze współdziałaniem z rodzicami w sprawach wychowania i nauczania dzieci obejmuje:
Zakres zadań nauczycieli związanych z planowaniem i prowadzeniem pracy wychowawczo-dydaktycznej oraz odpowiedzialnością za jej jakość obejmuje:
Zakres zadań nauczycieli związanych z prowadzeniem obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowanie tych obserwacji obejmuje:
Zakres zadań nauczycieli związanych ze współpracą ze specjalistami świadczącymi pomoc psychologiczno-pedagogiczną, opiekę zdrowotną i inną obejmuje w szczególności:
udział w omówieniu pracy z logopedą, nauczycielem gimnastyki korekcyjnej, rytmiki.
§ 41
Do zadań logopedy w przedszkolu należy w szczególności:
Rozdział 9
Prawa i obowiązki dzieci
Rozdział 10
Prawa i obowiązki rodziców
Rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola mają prawo do:
Do podstawowych obowiązków rodziców należy:
Rozdział 11
Postanowienia końcowe
30 listopada 2017 r.
Uchwała nr 6
Rady Pedagogicznej Przedszkola Samorządowego
z dnia 31.08.2018r.
w sprawie wprowadzenia zmian do Statutu Przedszkola w Czarnym Dunajcu.
Na podstawie art.52 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych, ustawy z dnia 14.12.2016r. Prawo oświatowe art.106 , oraz Uchwały nr XXXV/370/2018 Rady Gminy Czarny Dunajec z dnia 25.07.2018r. w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie w wychowania przedszkolnego w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego, dla których organem prowadzącym jest Gmina Czarny Dunajec, Rada Pedagogiczna Przedszkola Samorządowego w Czarnym Dunajcu uchwala, co następuje:
Do Statutu Przedszkola Samorządowego w Czarnym Dunajcu wprowadza się następujące zmiany:
Płatność za wyżywienie dziecka w przedszkolu zostaje naliczona na podstawie zgłoszenia rodzica dotyczącego liczby i rodzaju posiłków, jakie dziecko będzie spożywać w przedszkolu oraz liczby dni obecności dziecka w miesiącu , z tym że opłata za żywienie naliczona zostanie w pierwszym dniu nieobecności dziecka , jeśli nie zostanie ona zgłoszona do dnia poprzedzającego dzień nieobecności , do godziny 16.00. Kolejne w ciągłości dni nieobecności nie zostają wliczone do odpłatności.
Opłatę za wyżywienie i liczbę godzin płatnych poza postawą programową wnosi się z dołu za zrealizowany miesiąc od 5 do 15-go dnia lub w terminie podanym do publicznej wiadomości , w kolejnym miesiącu następującym po tym, którego płatność dotyczy. W przypadku gdy dzień ostatni płatności jest ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień płatności uważa się najbliższy dzień powszedni.
Osobą odpowiedzialną za wyliczenie dni obecności dziecka i płatnych godzin poza postawą programową, jest nauczyciel danego oddziału. Osobą odpowiedzialną za obliczenie wysokości kwoty za żywienie i płatne godziny jest intendent.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 września 2018r.
Przewodnicząca Rady Pedagogicznej
„Przedszkole domem drugim jest"
34-470 Czarny Dunajec
Targowa 1